Den ZEMĚ v KOVOZOO

6:15- 16:00

» O mateřské škole

Mateřská škola Horní Němčí

Našim cílem je co nejlépe připravit děti na vstup do ZŠ. Navíc během následujícího školního roku se pokusíme do denního programu začlenit výuku v anglickém jazyce.

Vzdělávání bude probíhat zábavnou formou, při které se děti přirozeným způsobem učí rozvíjet své komunikační schopnosti v obou jazycích.

Kapacita mateřské školy je 34 dětí, dělených do dvou tříd. V letošním školním roce máme plně obsazenou jednu třídu.

Interiér

V současnosti máme k dispozici dvě herny, výdejnu jídla a šatnu. Nábytek a vybavení je přizpůsobeno požadavkům dětí. Sjednocujícím prvkem vybavení MŠ je použití přírodního materiálu - dřeva. K výzdobě slouží práce dětí.

Prostory jsou členěny do zón podle typu her. Kuchyňka, čtenářský koutek, stoupací věže, místo pro výtvarné aktivity, divadélko, koutek pro relaxaci...

.   Fotografie interiéru.

Okolí

Horní Němčí se rozprostírá v údolí pod Javořinou a Lesnou na úpatí Bílých Karpat na okraji CHKO Bílé Karpaty.

Mateřská škola Horní Němčí se nachází poblíž hlavní komunikace u potoka Okluky. Společně s budovou nedaleké  základní školy , obecního úřadu a kostela tvoří centrum obce Horní Němčí.

K budově mateřské školy přiléhá ze západní strany dvorek a nově rekonstruovaná zahrada s pískovíštěm, prolézačkami, houpačkami, kolotočem a domečkem. Zahradou se dá projít k potoku a dále kolem konírny, přes pole do lesa, což jsou častá místa našich vycházek.

Historie

Budova mateřské školy je součástí staré řadové zástavby, původně postavená jako obecní škola. Prošla řadou úprav a adaptací, jako mateřská škola slouží od roku 1953.  Mateřské škole je vyhrazeno  první patro budovy, v přízemí se nachází školní kuchyně, jídelna základní školy a také pošta.

Od 1. 1. 2003 je mateřská škola příspěvkovou organizací s názvem Mateřská škola Horní Němčí okr. Uherské Hradiště. Zřizovatelem mateřské školy je obec Horní Němčí.

Rekonstrukce proběhla v roce 1999. S ročním odmlčením byla dokončena v roce 2001 přístavba nové třídy. V roce 2002 byly ukončeny ještě úpravy kuchyně v přízemí, která v současné době patří základní škole.

Celkově se prostor mateřské školy zvětšil o jednu hernu v podkrovní místnosti, šatnu pro děti, kancelář pro učitelky. Proběhla úprava hygienického zařízení a úprava výdejny jídla. Vybavení interiéru bylo pořízeno díky štědrým dotacím místního sdružení rodičů. Tak získala naše mateřská škola prostředí odpovídající současným standardům.

V posledních několika letech proběhla rekostrukce školní zahrady. Zahrada  se stala místem pro hry a relaxaci a současně může  sloužit jako přírodní učebna pro děti mateřské i základní školy.